Gastrozajímavosti

Tradiční karlovarské oplatky

Tradiční karlovarské oplatky dochucují neopakovatelnou atmosféru slavných lázní.

Ačkoliv oplatky představují jednu z typických specialit Karlových Varů, o jejich počátcích toho moc nevíme. Prvním dokladem existence sladkých kulatých oplatek jsou dochované formy na pečení, tzv. oplatnice, z nichž nejstarší pochází přibližně z 2. třetiny 18. století. Voňavá pochoutka měla tehdy jen kolem 13 cm v průměru, už v té době ale byla různě zdobená. První písemnou zmínku o karlovarských oplatkách najdeme v průvodci po Karlových Varech z roku 1788. Svědčí o domácí tradici výroby oplatek, která se udržela ještě dalších osm desetiletí, než tu byla založena první skutečná oplatkárna.

Firma Karl Bayer vznikla v roce 1867, kdy se poptávka po lázeňských oplatkách rozrostla natolik, že už ji samotná domácí výroba nedokázala uspokojit. U jejích kořenů stála Barbora Bayerová (za svobodna Naslerová), velká milovnice oplatek a zručná pekařka, která dokázala vyrobit neuvěřitelně křehké těsto. Pod jejíma rukama se firma utěšeně rozrůstala, stejně jako obliba teplých lázeňských oplatek. V úspěšném tažení dále pokračoval její syn a vnuk, důkazem čehož je i několik mezinárodních ocenění, například na světové výstavě v Paříži. Karlovarské oplatky se vyvážely do celé řady evropských zemí (mimo jiné do Španělska, Německa, Rumunska či Ruska) a firma se dokonce stala výsadním dodavatelem oplatek na císařský dvůr v Německu a Rakousku-Uhersku.

Své čestné místo na výsluní popularity potvrdily lázeňské oplatky s koncem 19. století – počet oplatkáren vzrostl až na 22 v roce 1904. Výroba oplatek pokračovala nepřetržitě jak v období mezi válkami, tak i po roce 1945. Na tradiční karlovarské pochoutce si tak mohli pochutnávat všichni slavní návštěvníci města a téměř v nezměněné podobě si je můžete při procházce lázeňskou promenádou vychutnat i dnes.